s/y Rega J-80

Zbudowano ich kilkadziesiąt, dwadzieścia kilka ma udokumentowaną na Wikipedii historię. J80-ki posiadają stalowy kadłub, dwa maszty, ożaglowanie typu jol, silnik od Ciapka – 30-to konny Ursus S-312. Ich projekt powstał w 1964r, przez następne lata uległ kilku poprawkom. J80ki pomyślane zostały jako konstrukcje pełnomorskie, o dużej dzielności morskiej, popularne były wśród jachtklubów harcerskich, mają na koncie wiele wypraw od przylądku Horn po Spitsbergen.

Nasza Rega – czyli kiedyś PZ-637, a potem POL-637 to typ J-80 Płock, została zbudowana w 1988r w Płocku, z numerem 7. Jej nazwa pochodzi od nazwy rzeki w północno-zachodniej Polsce. Właścicielem był PZŻ w Trzebieży, z powodu problemów z silnikiem, wiele lat temu jacht został wyslipowany.

W marcu 2018 – na trzydzieste urodziny – jednostka stała się własnością Bractwa Morza.

Mamy względem niej poważne plany, liczymy że stanie się podstawowym narzędziem edukacji morskiej naszego Stowarzyszenia.

A oto, w skrócie plan na Regę:

1. Remont rozpocznie się w drugiej połowie czerwca kiedy ściągniemy ją do Łeby;
2. Na każdym etapie prac pomoc klubowiczów będzie mile widziana (żeby nie powiedzieć niezbędna) ;
3. Postaramy się tak zorganizować prace, aby podczas remontu kadłuba można było funkcjonować w środku (będzie gdzie spać, wiec możliwe będzie przyjeżdżanie na więcej niż jeden dzień);
4. Po ogarnięciu prac w stali (kadłub) – przestawimy się na odbudowę wnętrza do Ustki – powinna być to jesień br;
5. Wnętrze będzie odtwarzane w taki sposób aby możliwie szybko odzyskać możliwość nocowania (z powodów jw.).