Stypendium Morskie

Chcesz poznawać świat i nowych ludzi podróżując na pokładach żaglowców? Interesuje Cię zdobywanie praktycznych umiejętności? Szukasz towarzystwa o równie wyjątkowych zainteresowaniach? A może myślisz o związaniu swojego życia
z morzem?

Jeżeli na którekolwiek pytanie odpowiedziałeś twierdząco, to ten post jest dla Ciebie!

Stypendium Morskie to interdyscyplinarne przedsięwzięcie, którego celem jest przekazanie uczestnikom szerokiej wiedzy i umiejętności żeglarskich. W jego ramach przewidziane są zarówno zajęcia teoretyczne, jak i praktyczne.

Założenia te są realizowane przez:

  • zajęcia szkutnicze i bosmańskie – m.in. remont jachtu Sztorman;
  • rejsy na żaglowcach Baltic Star i Baltic Beauty wedle ustalonego wiosną harmonogramu;
  • rejsy na małej łódce Bractwa Morza – Sztormanie (typ HTC31);
  • wykłady i spotkania z ciekawymi ludźmi

Pierwszym wyzwaniem, które stoi przed stypendystami jest wyremontowanie jachtu Sztorman. Wszystkie prace są wykonywane własnymi siłami w stoczni Szkuner we Władysławowie.

FAQ

Kiedy prowadzony jest nabór?
– Rekrutacja prowadzona jest co roku jesienią. Dokładna informacja pojawia się na stronie Bractwa Morza oraz w naszych mediach społecznościowych.

W jaki sposób można aplikować?
Po ogłoszeniu naboru, należy wysłać krótki list motywacyjny na nasz adres mailowy.

Jakie są wymagania formalne?
– Stypendium skierowane jest do mieszkańców województwa pomorskiego w wieku od 15 do 24 lat.

Jakie są koszty uczestnictwa w Stypendium?
– Wszystkie zajęcia są bezkosztowe dla stypendystów. POLsail jest fundatorem, a Bractwo Morza realizatorem przedsięwzięcia. Jedyny wkład ze strony stypendystów to  składka żywieniowa w rejsach morskich w przypadku Baltic Star i Baltic Beauty.

Czy stypendium będzie kursem na stopień?
– Formalnie nie, ale w praktyce przygotujemy stypendystów do podejścia do egzaminu na dowolny stopień. Zestaw wiedzy jaki będziemy Wam przekazywać wystarczy do zdobycia dowolnego stopnia krajowego, łącznie z niezbędnymi praktykami.
Główną ideą jest przekazanie Wam możliwie szerokiej wiedzy i wszechstronnych umiejętności. Stąd między innymi Sztorman, który jest jednostką flagową projektu i jest do dyspozycji Stypendystów.

Jak długo trwa Stypendium?
– Osoba objęta stypendium, jeśli będzie wykazywała wolę udziału i będzie uczestniczyć aktywnie, będzie mogła się rozwijać z nami tak długo jak zechce, ale nie dłużej niż do 28 roku życia – w naborze tegorocznym. Później będzie do 26 lat, a górny limit wieku naboru spadnie do 24 i w miarę upływu lat będzie ograniczany do 20. Plan jest bardzo długofalowy, przynajmniej na dekadę – wg nas tylko wtedy ma to sens.

Partnerem wspierającym jest dom armatorski POLsail.