Chcesz poznawać świat i nowych ludzi podróżując na pokładach żaglowców? Interesuje Cię zdobywanie praktycznych umiejętności? Szukasz towarzystwa o równie wyjątkowych zainteresowaniach? A może myślisz o związaniu swojego życia
z morzem?
Jeżeli na którekolwiek pytanie odpowiedziałeś twierdząco, to ten post jest dla Ciebie!
Stypendium Morskie to interdyscyplinarne przedsięwzięcie, którego celem jest przekazanie uczestnikom szerokiej wiedzy i umiejętności żeglarskich. W jego ramach przewidziane są zarówno zajęcia teoretyczne, jak i praktyczne.
Założenia te są realizowane przez:
- zajęcia szkutnicze i bosmańskie – m.in. remont jachtu Sztorman;
- rejsy na żaglowcach Baltic Star i Baltic Beauty wedle ustalonego wiosną harmonogramu;
- rejsy na małej łódce Bractwa Morza – Sztormanie (typ HTC31);
- wykłady i spotkania z ciekawymi ludźmi
Pierwszym wyzwaniem, które stoi przed stypendystami jest wyremontowanie jachtu Sztorman. Wszystkie prace są wykonywane własnymi siłami w stoczni Szkuner we Władysławowie.
FAQ
Kiedy prowadzony jest nabór?
– Rekrutacja prowadzona jest co roku jesienią. Dokładna informacja pojawia się na stronie Bractwa Morza oraz w naszych mediach społecznościowych.
W jaki sposób można aplikować?
Po ogłoszeniu naboru, należy wysłać krótki list motywacyjny na nasz adres mailowy.
Jakie są wymagania formalne?
– Stypendium skierowane jest do mieszkańców województwa pomorskiego w wieku od 15 do 24 lat.
Jakie są koszty uczestnictwa w Stypendium?
– Wszystkie zajęcia są bezkosztowe dla stypendystów. POLsail jest fundatorem, a Bractwo Morza realizatorem przedsięwzięcia. Jedyny wkład ze strony stypendystów to składka żywieniowa w rejsach morskich w przypadku Baltic Star i Baltic Beauty.
Czy stypendium będzie kursem na stopień?
– Formalnie nie, ale w praktyce przygotujemy stypendystów do podejścia do egzaminu na dowolny stopień. Zestaw wiedzy jaki będziemy Wam przekazywać wystarczy do zdobycia dowolnego stopnia krajowego, łącznie z niezbędnymi praktykami.
Główną ideą jest przekazanie Wam możliwie szerokiej wiedzy i wszechstronnych umiejętności. Stąd między innymi Sztorman, który jest jednostką flagową projektu i jest do dyspozycji Stypendystów.
Jak długo trwa Stypendium?
– Osoba objęta stypendium, jeśli będzie wykazywała wolę udziału i będzie uczestniczyć aktywnie, będzie mogła się rozwijać z nami tak długo jak zechce, ale nie dłużej niż do 28 roku życia – w naborze tegorocznym. Później będzie do 26 lat, a górny limit wieku naboru spadnie do 24 i w miarę upływu lat będzie ograniczany do 20. Plan jest bardzo długofalowy, przynajmniej na dekadę – wg nas tylko wtedy ma to sens.
Partnerem wspierającym jest dom armatorski POLsail.